Tebord med fajansbricka 17/1800-tal

Klubbat för:

39 000 SEK

Utropspris

18 000 SEK

FAJANSBRICKA, 1700-talets andra hälft, målad dekor i blått, centralt orientaliserande motiv inom oval, kanten med fascesstav, STÄLL, sengustaviansk stil, 1800-tal, fanerad med mahogny, beslag i mässing, utdragbara ljusbrickor, avsmalnande kannelerade ben med hjultrissor, höjd 77, 90 x 63 cm

PROVENIENS: Stopalo

Renoverat, skivan lagad

657288

2019-09-15