Tebord med fajansbricka 17/1800-tal
Klubbat för:
39 000 SEK
Utropspris
18 000 SEK
FAJANSBRICKA, 1700-talets andra hälft, målad dekor i blått, centralt orientaliserande motiv inom oval, kanten med fascesstav, STÄLL, sengustaviansk stil, 1800-tal, fanerad med mahogny, beslag i mässing, utdragbara ljusbrickor, avsmalnande kannelerade ben med hjultrissor, höjd 77, 90 x 63 cm
PROVENIENS: Stopalo
Renoverat, skivan lagad
657288
2019-09-15