Vas med lampmontering 1800-tal
Klubbat för:
5 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
VAS, porslin, Japan, europeisk lampmontering i förgylld brons, broderad kinesisk lampskärm, samtliga delar från 1800-talets slut. Vasen är dekorerad i emaljfärger med kartuscher föreställande landskapsscen, vaktlar, tranor och fruktträd, samt slingrande drake i hög relief, höjd ca 115 cm
PROVENIENS: Stopalo
Lampskärm med slitage och revor. Vasen med smärre skador, glasyrsläpp och slitage
657297
2019-09-15