Vas med lampmontering 1800-tal

Såld för:

5 200 SEK

Utropspris

6 000 SEK

VAS, porslin, Japan, europeisk lampmontering i förgylld brons, broderad kinesisk lampskärm, samtliga delar från 1800-talets slut. Vasen är dekorerad i emaljfärger med kartuscher föreställande landskapsscen, vaktlar, tranor och fruktträd, samt slingrande drake i hög relief, höjd ca 115 cm

PROVENIENS: Stopalo

Lampskärm med slitage och revor. Vasen med smärre skador, glasyrsläpp och slitage

657297

2019-09-15