Byrå stockholmsarbete i rokoko

Såld för:

14 500 SEK

Utropspris

15 000 SEK

BYRÅ, stockholmsarbete rokoko, fanerad med alm och fruktträ, delvis brännförgyllda beslag av mässing, skivan med dubbel kälning, parkettläggning med s.k. oyster veneer, bukig form med midja, rundade hörnstolpar, front och sidor med friser och fält, beslag med dekor av akantus och rocailler, lådor med täckta sinkor, nyckel medföljer, höjd 79, 108 x 64 cm

PROVENIENS: Stopalo

Skivan med naturliga torrsprickor och repor, benen med ställvis fanérbortfall, lambrekängbeslag med lagning

657305

2019-09-15