Byrå stockholmsarbete i rokoko
Klubbat för:
14 500 SEK
Utropspris
15 000 SEK
BYRÅ, stockholmsarbete rokoko, fanerad med alm och fruktträ, delvis brännförgyllda beslag av mässing, skivan med dubbel kälning, parkettläggning med s.k. oyster veneer, bukig form med midja, rundade hörnstolpar, front och sidor med friser och fält, beslag med dekor av akantus och rocailler, lådor med täckta sinkor, nyckel medföljer, höjd 79, 108 x 64 cm
PROVENIENS: Stopalo
Skivan med naturliga torrsprickor och repor, benen med ställvis fanérbortfall, lambrekängbeslag med lagning
657305
2019-09-15