Taburetter gustavianska Johan Lindgren
Klubbat för:
14 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
JOHAN LINDGREN (stolmakare i Stockholm 1770-1800), ett par taburetter, gustavianska stockholmsarbeten, signerade ILG, träskuren dekor, sarger med bladsnitt, hörnfleuronger, avsmalnande kannelerade ben, bemålade i pärlgrått och förgyllda detaljer, sitthöjd 42 cm
PROVENIENS: Stopalo
Slitage, ställvisa sprickor
657313
2019-09-15