Taburetter gustavianska Johan Lindgren

Klubbat för:

14 000 SEK

Utropspris

6 000 SEK

JOHAN LINDGREN (stolmakare i Stockholm 1770-1800), ett par taburetter, gustavianska stockholmsarbeten, signerade ILG, träskuren dekor, sarger med bladsnitt, hörnfleuronger, avsmalnande kannelerade ben, bemålade i pärlgrått och förgyllda detaljer, sitthöjd 42 cm

PROVENIENS: Stopalo

Slitage, ställvisa sprickor

657313

2019-09-15