Terrin Kina 1700-tal

Terrin Kina 1700-tal
Terrin Kina 1700-tal
Terrin Kina 1700-tal
Terrin Kina 1700-tal
Terrin Kina 1700-tal
Terrin Kina 1700-tal
Terrin Kina 1700-tal
Terrin Kina 1700-tal
Terrin Kina 1700-tal
Terrin Kina 1700-tal

Såld för:

2 400 SEK

Utropspris

3 000 SEK

TERRIN med LOCK, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), underglasyrblå dekor av pagod- och flodlandskap, hänklar i form av harhuvuden, höjd ca 23, längd ca 37 cm

PROVENIENS: Stopalo

Locket med glasyrbortfall, skålen med obetydlig spricka samt bränningsspricka. Locket troligtvis ej tillhörande

657316

2019-09-15