Terrin Kina 1700-tal
Klubbat för:
2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TERRIN med LOCK, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), underglasyrblå dekor av pagod- och flodlandskap, hänklar i form av harhuvuden, höjd ca 23, längd ca 37 cm
PROVENIENS: Stopalo
Locket med glasyrbortfall, skålen med obetydlig spricka samt bränningsspricka. Locket troligtvis ej tillhörande
657316
2019-09-15