Byrå rokoko Olof Martins art

Byrå rokoko Olof Martins art
Byrå rokoko Olof Martins art
Byrå rokoko Olof Martins art
Byrå rokoko Olof Martins art
Byrå rokoko Olof Martins art
Byrå rokoko Olof Martins art
Byrå rokoko Olof Martins art
Byrå rokoko Olof Martins art
Byrå rokoko Olof Martins art
Byrå rokoko Olof Martins art
Byrå rokoko Olof Martins art
Byrå rokoko Olof Martins art
Byrå rokoko Olof Martins art
Byrå rokoko Olof Martins art
Byrå rokoko Olof Martins art
Byrå rokoko Olof Martins art
Byrå rokoko Olof Martins art
Byrå rokoko Olof Martins art

Såld för:

27 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

BYRÅ, stockholmsarbete i rokoko, Olof Martins art, fanerad med plommon, beslag i brons, bukig form, skiva med spaljémotiv och romber, utdragbar skrivskiva, front och sidor med inläggningar av romber, rundade hörnstolpar, draghandtag och nyckelskyltar i form av akantus och rocailler, nyckel medföljer, höjd 79, 123 x 58 cm
Draghandtagen monterade med skruvar med rundade skallar vilket ofta Olof Martin använde.

PROVENIENS: Stopalo

LITTERATUR: Torsten Sylvén: Mästarnas Möbler - Stockholmsarbeten 1700-1850, Stockholm 1996, sidan 260ff

Smärre fanérskador

657320

2019-09-15