Byrå rokoko Olof Martins art
Klubbat för:
27 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
BYRÅ, stockholmsarbete i rokoko, Olof Martins art, fanerad med plommon, beslag i brons, bukig form, skiva med spaljémotiv och romber, utdragbar skrivskiva, front och sidor med inläggningar av romber, rundade hörnstolpar, draghandtag och nyckelskyltar i form av akantus och rocailler, nyckel medföljer, höjd 79, 123 x 58 cm
Draghandtagen monterade med skruvar med rundade skallar vilket ofta Olof Martin använde.
PROVENIENS: Stopalo
LITTERATUR: Torsten Sylvén: Mästarnas Möbler - Stockholmsarbeten 1700-1850, Stockholm 1996, sidan 260ff
Smärre fanérskador
657320
2019-09-15