Byrå rokoko tillskriven Christian Linning

Klubbat för:

21 000 SEK

Utropspris

25 000 SEK

CHRISTIAN LINNING (mästare i Stockholm 1744-1779) tillskriven, byrå, stockholmsarbete i rokoko, fanerad med valnöt, bukig form, inläggningar av friser och fält, beslag av mässing, nyckelskyltar med dekor av akantus och rocailler, skiva av kalksten med dubbel kälning, nyckel medföljer, höjd 83, 120 x 62 cm

PROVENIENS: Enligt uppgift genom arv från silversmeden Adolf Zethelius (1781-1864)
Stopalo

Smärre slitage, ett beslag med defekt, skivan sannolikt 1800-tal

657321

2019-09-15