Tricoteuse 1800-talets första hälft

Såld för:

5 000 SEK

Utropspris

5 000 SEK

TRICOTEUSE, 1800-talets första hälft, för tre ljus, höj- och sänkbar, fanerad och massiv mahogny, brons och mässing, ljusarmar med dekor av växtornamentik, oktogonala etage, höjd 154 cm

PROVENIENS: Kejsarinnan Maria Feodorvna (1827-1928), född prinsessan Dagmar av Danmark, sommarresidenset Hvidøre, Klampenborg
Stopalo

Kärv funktion, en ljusarm något stukad

657323

2019-09-15