Peder Severin Krøyer Litografi
Klubbat för:
2 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
PEDER SEVERIN KRØYER (1851-1909): Fiskare från Skagen, signerad i tycket "Skagen-92 / Efter et oliestudie / P S Krøyer" litografi på papper lagd på papp, bladstorlek 41x31.5 cm
Bilden föreställer fiskaren Kraen Wollesen som ofta figurerade som modell för Skagenmålarna. Enligt inskriptionen utförde Krøyer denna litografi efter en oljestudie.
657326
2019-06-26