Peder Severin Krøyer Litografi

Klubbat för:

2 800 SEK

Utropspris

2 500 SEK

PEDER SEVERIN KRØYER (1851-1909): Fiskare från Skagen, signerad i tycket "Skagen-92 / Efter et oliestudie / P S Krøyer" litografi på papper lagd på papp, bladstorlek 41x31.5 cm

Bilden föreställer fiskaren Kraen Wollesen som ofta figurerade som modell för Skagenmålarna. Enligt inskriptionen utförde Krøyer denna litografi efter en oljestudie.

657326

2019-06-26