Stolar 3+1 sengustavianska

Stolar 3+1 sengustavianska
Stolar 3+1 sengustavianska
Stolar 3+1 sengustavianska
Stolar 3+1 sengustavianska
Stolar 3+1 sengustavianska
Stolar 3+1 sengustavianska
Stolar 3+1 sengustavianska
Stolar 3+1 sengustavianska
Stolar 3+1 sengustavianska
Stolar 3+1 sengustavianska
Stolar 3+1 sengustavianska
Stolar 3+1 sengustavianska
Stolar 3+1 sengustavianska
Stolar 3+1 sengustavianska
Stolar 3+1 sengustavianska
Stolar 3+1 sengustavianska

Klubbat för:

14 500 SEK

Utropspris

6 000 SEK

STOLAR, tre stycken, sengustavianska stockholmsarbeten, Ephraim Ståhls art, träskuren dekor och pastellage, stoppad ryggbricka, bevingade karyatider, mittstam av lyra, sarger med bladstav, bladhölstrade ben med klot och dubbel överkragning, bronserade och mörkpatinerade, medföljer en 1800-tals kopia, sitthöjd 44 cm

PROVENIENS: Stopalo

Ställvisa dekorskador

657339

2019-09-15