Stolar 3+1 sengustavianska
Klubbat för:
14 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
STOLAR, tre stycken, sengustavianska stockholmsarbeten, Ephraim Ståhls art, träskuren dekor och pastellage, stoppad ryggbricka, bevingade karyatider, mittstam av lyra, sarger med bladstav, bladhölstrade ben med klot och dubbel överkragning, bronserade och mörkpatinerade, medföljer en 1800-tals kopia, sitthöjd 44 cm
PROVENIENS: Stopalo
Ställvisa dekorskador
657339
2019-09-15