Fåtöljer gustavianska stockholmsarbeten

Klubbat för:

10 500 SEK

Utropspris

12 000 SEK

FÅTÖLJER, ett par, gustavianska stockholmsarbeten, märkta med Stockholms stolmakarämbetes sigill, träskuren dekor, medaljongformad rygg krönt med ros och blad, volutformade armlän, dekor av hörnfleuroner, svängda frontsarger med blomdekor, avsmalnande kannelerade ben, bemålade i vitt och förgylld dekor, sitthöjd 44 cm

PROVENIENS: Stopalo

Slitage, ena ryggen med spricka, färgbortfall

657341

2019-09-15