Byrå gustavianskt stockholmsarbete
Klubbat för:
26 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
BYRÅ, gustavianskt stockholmsarbete, fanerad med amarant, delvis färgad björk och lönn, brännförgyllda beslag av mässing, övre lådan med lagerfestonger, fronten med spaljémönster och fleuronger, snedställda hörn, beslag i form av konsoler med serafer, inlagda rombkedjor, sidorna med friser och fält, inläggningar av lagerfestonger och rosetter, avsmalande ben med guttæ och fothylsor, skiva av kolmårdsmarmor med kälning, nycklar medföljer, höjd 83, 110 x 55 cm
PROVENIENS: Stopalo
Fanérskador, ställvisa kompletteringar och lagningar, något maskstungen, skivan sannolikt 1800-tal
657344
2019-09-15