Byrå gustavianskt stockholmsarbete

Klubbat för:

26 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

BYRÅ, gustavianskt stockholmsarbete, fanerad med amarant, delvis färgad björk och lönn, brännförgyllda beslag av mässing, övre lådan med lagerfestonger, fronten med spaljémönster och fleuronger, snedställda hörn, beslag i form av konsoler med serafer, inlagda rombkedjor, sidorna med friser och fält, inläggningar av lagerfestonger och rosetter, avsmalande ben med guttæ och fothylsor, skiva av kolmårdsmarmor med kälning, nycklar medföljer, höjd 83, 110 x 55 cm

PROVENIENS: Stopalo

Fanérskador, ställvisa kompletteringar och lagningar, något maskstungen, skivan sannolikt 1800-tal

657344

2019-09-15