Damarbetsbord empire L.W. Lundelius art
Klubbat för:
12 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
DAMARBETSBORD, stockholmsarbete i empire, Lorentz Wilhelm Lundelius art, mahognyfanerat, delvis träskuren och gjuten pastellage dekor, förgylld med polerad guld och slagmetal, oktogonal form med lådinredning under bordsskivan, ymnigt dekorerad centralfot med bandfläta, kymation, palmetter, pärlstav och vinlövsgirlang, avslutande tassfötter, höjd 76,5, 58 x 40 cm
PROVENIENS: Stopalo
LITTERATUR: Håkan Groth: Nyklassicismen i Sverige, Stockholm 1991, sidan 213, jämför salongsbord av Lorentz Wilhelm Lundelius i Rosendals slott
Obetydligt slitage, smärre lagning och torrspricka
657345
2019-09-15