Damarbetsbord empire L.W. Lundelius art

Såld för:

12 500 SEK

Utropspris

6 000 SEK

DAMARBETSBORD, stockholmsarbete i empire, Lorentz Wilhelm Lundelius art, mahognyfanerat, delvis träskuren och gjuten pastellage dekor, förgylld med polerad guld och slagmetal, oktogonal form med lådinredning under bordsskivan, ymnigt dekorerad centralfot med bandfläta, kymation, palmetter, pärlstav och vinlövsgirlang, avslutande tassfötter, höjd 76,5, 58 x 40 cm

PROVENIENS: Stopalo

LITTERATUR: Håkan Groth: Nyklassicismen i Sverige, Stockholm 1991, sidan 213, jämför salongsbord av Lorentz Wilhelm Lundelius i Rosendals slott

Obetydligt slitage, smärre lagning och torrspricka

657345

2019-09-15