Spegel sengustaviansk

Spegel sengustaviansk
Spegel sengustaviansk
Spegel sengustaviansk
Spegel sengustaviansk
Spegel sengustaviansk
Spegel sengustaviansk
Spegel sengustaviansk
Spegel sengustaviansk

Såld för:

17 500 SEK

Utropspris

8 000 SEK

GEORG LINDBERG (spegelfabrikör i Stockholm 1791-1804/ca 1810), spegel, sengustavianskt stockholmsarbete, signerad G Lindberg, Stockholms hallstämpel 17??, dekoren delvis träskuren och pastellage,
förgylld med polerat guld och slagmetall, över- och understycke med infattade gouacher med motiv av romerska soldater med vagn och hästar, samt blomsterurnor, löstagbar kröndekor med växtornamentik, kvicksilverfolierade glas, sannolikt originalbakstycke, 175 x 68 cm

PROVENIENS: Stopalo

Mindre dekorskador

657347

2019-09-15