Spegel sengustaviansk
Klubbat för:
17 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
GEORG LINDBERG (spegelfabrikör i Stockholm 1791-1804/ca 1810), spegel, sengustavianskt stockholmsarbete, signerad G Lindberg, Stockholms hallstämpel 17??, dekoren delvis träskuren och pastellage,
förgylld med polerat guld och slagmetall, över- och understycke med infattade gouacher med motiv av romerska soldater med vagn och hästar, samt blomsterurnor, löstagbar kröndekor med växtornamentik, kvicksilverfolierade glas, sannolikt originalbakstycke, 175 x 68 cm
PROVENIENS: Stopalo
Mindre dekorskador
657347
2019-09-15