Konsolbord gustavianskt stockholmsarbete
Klubbat för:
70 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
KONSOLBORD, gustavianskt stockholmsarbete, träskuren dekor, förgyllt med polerat guld och slagmetall, sarg med bladdekor och fleuronger, festonger, benen med lagerhängen, fotkryss med urna, fotavslut i form av pinjekottar, skiva av carraramarmor med kälning, höjd 80, 101 x 51 cm
PROVENIENS: Wråå herrgård, Alsike
Stopalo
Smärre dekorskador, kompletterad dekor, baksarg och fotkryss, förstärkningar
657360
2019-09-15