Konsolbord gustavianskt stockholmsarbete

Klubbat för:

70 000 SEK

Utropspris

15 000 SEK

KONSOLBORD, gustavianskt stockholmsarbete, träskuren dekor, förgyllt med polerat guld och slagmetall, sarg med bladdekor och fleuronger, festonger, benen med lagerhängen, fotkryss med urna, fotavslut i form av pinjekottar, skiva av carraramarmor med kälning, höjd 80, 101 x 51 cm

PROVENIENS: Wråå herrgård, Alsike
Stopalo

Smärre dekorskador, kompletterad dekor, baksarg och fotkryss, förstärkningar

657360

2019-09-15