Eldskärm senempire ur Fanny och Alexander

Klubbat för:

5 000 SEK

Utropspris

4 000 SEK

ELDSKÄRM, senempire, dekor delvis träskuren och pastellage, förgylld med polerat guld och slagmetall, oktogonal ram med dekor av ägg- och pärlstav samt rosetter, inglasat sidenbroderier med urna och blomsterdekor, förgylld järnstång med avslutande träskuren urna, träskuren pelarfot på trekantsformad fotplatta med tassfötter, höjd 179 cm

PROVENIENS: Rekvisita ur Ingmar Bergmans filmatisering av Fanny och Alexander 1982
Stopalo

Smärre dekorskador

657361

2019-09-15