Lockurnor Kina 1800-tal

Lockurnor Kina 1800-tal
Lockurnor Kina 1800-tal
Lockurnor Kina 1800-tal
Lockurnor Kina 1800-tal
Lockurnor Kina 1800-tal
Lockurnor Kina 1800-tal
Lockurnor Kina 1800-tal
Lockurnor Kina 1800-tal
Lockurnor Kina 1800-tal
Lockurnor Kina 1800-tal

Klubbat för:

4 600 SEK

Utropspris

3 000 SEK

LOCKURNOR, 2 st., snarlika, porslin, Kina, 1800-talets andra hälft, balusterformade, dekor av dubbla lyckotecken samt lotusslingor i underglasyrblått, botten med fyra karaktärers märke, höjd ca 44 cm

Nagg, glasyrbortfall, ett lock med lagning, en urna av något senare tillverkning

657364

2019-06-29