Lockurnor Kina 1800-tal
Klubbat för:
4 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LOCKURNOR, 2 st., snarlika, porslin, Kina, 1800-talets andra hälft, balusterformade, dekor av dubbla lyckotecken samt lotusslingor i underglasyrblått, botten med fyra karaktärers märke, höjd ca 44 cm
Nagg, glasyrbortfall, ett lock med lagning, en urna av något senare tillverkning
657364
2019-06-29