Fåtöljer gustavianska stockholmsarbeten

Klubbat för:

37 000 SEK

Utropspris

12 000 SEK

FÅTÖLJER, ett par, gustavianska stockholmsarbeten, träskuren dekor av bladstav, volutformade armlän, lös stoppad rygg och sitts, hörnfleuronger, godronnerade benanfanger, avsmalnande kannelerade ben, bemålade i vitt med förgylld dekor, sitthöjd 41 cm

PROVENIENS: Stopalo

Smärre skador och lagningar, slitage

657376

2019-09-15