Bordspendyl empire

Bordspendyl empire
Bordspendyl empire
Bordspendyl empire
Bordspendyl empire
Bordspendyl empire
Bordspendyl empire
Bordspendyl empire
Bordspendyl empire

Klubbat för:

7 000 SEK

Utropspris

3 000 SEK

BORDSPENDYL, empire, brännförgylld brons, fyrkantig sockel med emblem, sköldformat urhus krönt av pinjekottar, emaljerad urtavla med romerska siffror, hel- och halvslag, nyckel och pendel medföljer, 38,5 cm

PROVENIENS: Stopalo

LITTERATUR: Pierre Kjellberg: La Pendule Française, Paris 1997, sidan 378, jämför snarlik pendyl

Slitage, dekorkompletteringar, smärre emaljskador. SAV garanterar ej funktionen.

657378

2019-09-15