Sybord empire Johan Öman
Klubbat för:
17 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
JOHAN ÖMAN (mästare i Stockholm 1815-1833), ett par sybord, stockholmsarbete i empire, varav ena etikettsignerat, fristående, mahognyfanerade, ena med uppfällbart lock och andra med låda, peltaformad fot, hörnen med förgyllda beslag, höjd 75, 56,5 x 46 cm
PROVENIENS: Stopalo
LITTERATUR: Håkan Groth: Nyklassicismen i Sverige, Stockholm 1991, sidan 197, jämför sybord i Rosendals slott
Beslag och mindre delar av inredningen saknas
657380
2019-09-15