Sybord empire Johan Öman

Sybord empire Johan Öman
Sybord empire Johan Öman
Sybord empire Johan Öman
Sybord empire Johan Öman
Sybord empire Johan Öman
Sybord empire Johan Öman
Sybord empire Johan Öman
Sybord empire Johan Öman
Sybord empire Johan Öman
Sybord empire Johan Öman
Sybord empire Johan Öman
Sybord empire Johan Öman
Sybord empire Johan Öman
Sybord empire Johan Öman

Såld för:

17 000 SEK

Utropspris

6 000 SEK

JOHAN ÖMAN (mästare i Stockholm 1815-1833), ett par sybord, stockholmsarbete i empire, varav ena etikettsignerat, fristående, mahognyfanerade, ena med uppfällbart lock och andra med låda, peltaformad fot, hörnen med förgyllda beslag, höjd 75, 56,5 x 46 cm

PROVENIENS: Stopalo

LITTERATUR: Håkan Groth: Nyklassicismen i Sverige, Stockholm 1991, sidan 197, jämför sybord i Rosendals slott

Beslag och mindre delar av inredningen saknas

657380

2019-09-15