Porträtt omkring 1800

Porträtt omkring 1800
Porträtt omkring 1800
Porträtt omkring 1800
Porträtt omkring 1800
Porträtt omkring 1800
Porträtt omkring 1800
Porträtt omkring 1800
Porträtt omkring 1800
Porträtt omkring 1800
Porträtt omkring 1800

Såld för:

20 000 SEK

Utropspris

12 000 SEK

SVENSK KONSTNÄR (omkring 1800): Ett par porträtt föreställande J.M. Lundberg (1746-1812) och hans maka Maria Christina, född Dahlström (1751-18**), pasteller på papper, enligt påskrift utförda 1801, 57 x 47 cm, monterade i gustavianska ramar med träskuren dekor och pastellage, förgyllda med polerat guld och slagmetall

PROVENIENS: Stopalo

Ena med mindre papperskada, ramar med smärre dekorskador och lagningar

657387

2019-09-15