Porträtt omkring 1800
Klubbat för:
20 000 SEK
12 000 SEK
SVENSK KONSTNÄR (omkring 1800): Ett par porträtt föreställande J.M. Lundberg (1746-1812) och hans maka Maria Christina, född Dahlström (1751-18**), pasteller på papper, enligt påskrift utförda 1801, 57 x 47 cm, monterade i gustavianska ramar med träskuren dekor och pastellage, förgyllda med polerat guld och slagmetall
PROVENIENS: Stopalo
Ena med mindre papperskada, ramar med smärre dekorskador och lagningar
657387
2019-09-15