Bordspendyl empire

Bordspendyl empire
Bordspendyl empire
Bordspendyl empire
Bordspendyl empire
Bordspendyl empire
Bordspendyl empire
Bordspendyl empire
Bordspendyl empire

Såld för:

33 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

BORDSPENDYL, empire, sannolikt parisarbete, matterad och polerad brons, sockeln med emblem av åskviggar och Zeushuvud inom romb, lunettformat urhus med klassicerande dekor mot grön bakgrund, emaljerad urtavla med romerska siffror, krönt av Leda och svanen, hel- och halvslag, nyckel och pendel medföljer, höjd 53,5 cm

PROVENIENS: Stopalo

Smärre slitage och emaljnagg, senare bakgrund runt urhuset, slaghammaren lös, obetydliga dekorförluster. SAV garanterar ej funktionen.

657392

2019-09-15