Tavelur empire

Tavelur empire
Tavelur empire
Tavelur empire
Tavelur empire
Tavelur empire
Tavelur empire
Tavelur empire
Tavelur empire
Tavelur empire
Tavelur empire

Klubbat för:

8 400 SEK

Utropspris

10 000 SEK

TAVELUR, empire, borgerlig interiör med handarbetade och musicerande sällskap, otydligt signerat A. Beyer pinxit. J.G. Pettersson fecit. Götheborg. (Johan August B., 1780-1834, dekorationsmålare verksam i Göteborg, Johan Gustaf P., 1788-1851, urmakare i Göteborg, känd för sina mekaniska tavlor), mekanisk med rörliga delar, urverk och speldosa, olja på plåt, monterad i samtida förgylld ram med dekor av akantus och kymationbård, 44 x 58,5 cm

PROVENIENS: Björn Thulin Collection
Bukowskis, Internationella, hösten 2000, nr 817
Stopalo

Slitage, smärre skador och retuscher, delar saknas, delvis senare verk. Fungerar ej.

657397

2019-09-15