Kandelabrar empirestil

Kandelabrar empirestil
Kandelabrar empirestil
Kandelabrar empirestil
Kandelabrar empirestil
Kandelabrar empirestil
Kandelabrar empirestil
Kandelabrar empirestil
Kandelabrar empirestil
Kandelabrar empirestil
Kandelabrar empirestil

Såld för:

14 000 SEK

Utropspris

8 000 SEK

KANDELABRAR, ett par, empirestil, 1800-tal, för vardera fyra ljus, matterad och polerad förgylld brons, rund bas med växtornamentik, fyrkantig pelare med akantus och lagerblad, utsvängda ljusarmar med anfanger av bevingade svanar, krönanande egyptiserande huvud, höjd 56 cm

PROVENIENS: Stopalo

Slitage, två manschetter saknas, två manschetter ej ursprungliga

657399

2019-09-15