Bordspendyl empire Gustaf Undén

Klubbat för:

33 000 SEK

Schätzwert

12 000 SEK

Beschreibung

BORDSPENDYL, empire, signerad Gustaf Undén (urfabrikör i Stockholm 1800-1829), matterad och polerad brännförgylld brons, rektangulär sockel med reliefdekor av kvinna liggande i tazza, sidorna med vinlövskransar, krönt av putti bärande på urhus i form av korg med vindruvor, emaljerad urtavla med romerska siffror, pendel i form av slända, hel- och halvslag, nyckel och pendel medföljer, höjd 33,5 cm

PROVENIENS: Stopalo

Zustandsbeschreibung

Smärre emaljskador och slitage, dekorelement med lagning. SAV garanterar ej funktionen.

657403

2019-09-15