Byrå rokoko Christian Linning
Klubbat för:
42 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
CHRISTIAN LINNING (mästare i Stockholm 1744-1779), byrå, stockholmsarbete i rokoko, signerad med stora stämpeln på bakstycket C.L.N, fanerad med jakaranda på stomme av furu, förgyllda beslag av brons med dekor av akantus, rocailler och voluter, bukig form, parkettläggning med inlagda friser och fält, lådor av al, rundade hörnpelare, sidorna med rombmotiv, bärhandtag, skiva av kalksten med dubbel kälning, nyckel medföljer, höjd 84, 90 x 53 cm
PROVENIENS: Stopalo
Smärre skador och lagningar, ställvisa beslags- och fanérkompletteringar, skiva med mindre lagning
657468
2019-09-15