Byrå rokoko Christian Linning

Byrå rokoko Christian Linning
Byrå rokoko Christian Linning
Byrå rokoko Christian Linning
Byrå rokoko Christian Linning
Byrå rokoko Christian Linning
Byrå rokoko Christian Linning
Byrå rokoko Christian Linning
Byrå rokoko Christian Linning
Byrå rokoko Christian Linning
Byrå rokoko Christian Linning
Byrå rokoko Christian Linning
Byrå rokoko Christian Linning
Byrå rokoko Christian Linning
Byrå rokoko Christian Linning
Byrå rokoko Christian Linning
Byrå rokoko Christian Linning
Byrå rokoko Christian Linning
Byrå rokoko Christian Linning
Byrå rokoko Christian Linning
Byrå rokoko Christian Linning

Såld för:

42 000 SEK

Utropspris

25 000 SEK

CHRISTIAN LINNING (mästare i Stockholm 1744-1779), byrå, stockholmsarbete i rokoko, signerad med stora stämpeln på bakstycket C.L.N, fanerad med jakaranda på stomme av furu, förgyllda beslag av brons med dekor av akantus, rocailler och voluter, bukig form, parkettläggning med inlagda friser och fält, lådor av al, rundade hörnpelare, sidorna med rombmotiv, bärhandtag, skiva av kalksten med dubbel kälning, nyckel medföljer, höjd 84, 90 x 53 cm

PROVENIENS: Stopalo

Smärre skador och lagningar, ställvisa beslags- och fanérkompletteringar, skiva med mindre lagning

657468

2019-09-15