Ljuskrona sengustaviansk stil

Ljuskrona sengustaviansk stil
Ljuskrona sengustaviansk stil
Ljuskrona sengustaviansk stil
Ljuskrona sengustaviansk stil
Ljuskrona sengustaviansk stil
Ljuskrona sengustaviansk stil
Ljuskrona sengustaviansk stil
Ljuskrona sengustaviansk stil
Ljuskrona sengustaviansk stil
Ljuskrona sengustaviansk stil
Ljuskrona sengustaviansk stil
Ljuskrona sengustaviansk stil

Klubbat för:

40 000 SEK

Utropspris

25 000 SEK

LJUSKRONA, sengustaviansk stil, omkring 1900, för 12 ljus, stomme av förgylld mässing, behängd olikslipad prismor, genombruten ljusring med plymer, S-formade ljusarmar, korgbotten med avslutande pinjekotte, höjd 120, diameter 90 cm

PROVENIENS: Stopalo

Spår av el, borrad, smärre slitage

657470

2019-09-15