Ampel empirestil

Ampel empirestil
Ampel empirestil
Ampel empirestil
Ampel empirestil
Ampel empirestil
Ampel empirestil
Ampel empirestil
Ampel empirestil

Såld för:

13 000 SEK

Utropspris

15 000 SEK

AMPEL, empirestil, 1800-tal, för sex ljus, förgylld mässing, krönet med dekor av palmetter, genombrutna kedjor, ljusringen med dansande figurer och lejonmaskaroner, ljusarmar i form av fabeldjur, botten med skål av blått glas, avslutande pinjekotte, höjd 80, diameter 48 cm

PROVENIENS: Stopalo

Smärre slitage

657472

2019-09-15