Ampel empirestil
Klubbat för:
13 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
AMPEL, empirestil, 1800-tal, för sex ljus, förgylld mässing, krönet med dekor av palmetter, genombrutna kedjor, ljusringen med dansande figurer och lejonmaskaroner, ljusarmar i form av fabeldjur, botten med skål av blått glas, avslutande pinjekotte, höjd 80, diameter 48 cm
PROVENIENS: Stopalo
Smärre slitage
657472
2019-09-15