Ljuskrona empirestil

Ljuskrona empirestil
Ljuskrona empirestil
Ljuskrona empirestil
Ljuskrona empirestil
Ljuskrona empirestil
Ljuskrona empirestil
Ljuskrona empirestil
Ljuskrona empirestil
Ljuskrona empirestil
Ljuskrona empirestil
Ljuskrona empirestil
Ljuskrona empirestil
Ljuskrona empirestil
Ljuskrona empirestil

Klubbat för:

26 000 SEK

Utropspris

15 000 SEK

LJUSKRONA, empirestil, 1800-tal, för 12 ljus, stomme i förgylld mässing, behängd med olikslipade prismor, krönt av plym, ljuspringen med dekor av växtornamentik, utsvängda ljusararmar, piggbotten med sparljus, höjd 112, diameter 84 cm

PROVENIENS: Stopalo

Enstaka prismor saknas, spår av el

657480

2019-09-15