Fällbord tillskrivet Asplind
Klubbat för:
12 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
NILS JOHAN ASPLINDS VERKSTAD (hallrättsmästare och hovmålare i Falun 1785-1820) tillskrivet, fällbord, sengustavianskt, skivan svartlackerad med polykrom scen av fågel på gren, kanter med växtornamentik, brunbetsad balusterformat ben med tripodfot, höjd 74, 49 x 43,5 cm
PROVENIENS: Stopalo
Slitage, smärre retuscher, foten sannolikt ej ursprunglig
657482
2019-09-15