Carl Larsson etsning

Carl Larsson etsning
Carl Larsson etsning
Carl Larsson etsning
Carl Larsson etsning

Klubbat för:

1 500 SEK

Utropspris

2 000 SEK

CARL LARSSON (1853-1919): Porträtt av Erik Axel Karlfeldt, etsning, monogramsignerad, bildmått ca 15x13 cm

HISTORIK: Erik Axel Karlfeldt, född Eriksson 1864 i Karlbo, Kopparbergs län, död 1931 i Stockholm, var en svensk poet och författare samt ledamot av Svenska Akademien 1904-1931 och postum mottagare av Nobelpriset i litteratur 1931

657504

2019-06-26