Konsolur rokoko Petter Ernst

Konsolur rokoko Petter Ernst
Konsolur rokoko Petter Ernst
Konsolur rokoko Petter Ernst
Konsolur rokoko Petter Ernst
Konsolur rokoko Petter Ernst
Konsolur rokoko Petter Ernst
Konsolur rokoko Petter Ernst
Konsolur rokoko Petter Ernst
Konsolur rokoko Petter Ernst
Konsolur rokoko Petter Ernst

Klubbat för:

46 000 SEK

Utropspris

15 000 SEK

PETTER ERNST (urmakare i Stockholm 1753-1784), konsolur, stockholmsarbete i rokoko, signerat ERNST STOCKHOLM, träskuren dekor av akantus, rocailler och voluter, förgyllt med polerat guld och slagmetall, bemålat fodral med ströblomster, montering av förgylld brons med sittande Harlekin och tupp, hel- och halvslag, repetition, dragnyckel och pendel medföljer, höjd 78 cm

PROVENIENS: Stopalo

Smärre slitage och lagningar, urtavlan krackelerad. SAV garanterar ej funktionen.

657509

2019-09-15