Konsolur rokoko Petter Ernst
Klubbat för:
46 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
PETTER ERNST (urmakare i Stockholm 1753-1784), konsolur, stockholmsarbete i rokoko, signerat ERNST STOCKHOLM, träskuren dekor av akantus, rocailler och voluter, förgyllt med polerat guld och slagmetall, bemålat fodral med ströblomster, montering av förgylld brons med sittande Harlekin och tupp, hel- och halvslag, repetition, dragnyckel och pendel medföljer, höjd 78 cm
PROVENIENS: Stopalo
Smärre slitage och lagningar, urtavlan krackelerad. SAV garanterar ej funktionen.
657509
2019-09-15