Stig Wallgren, Utskuren hedersdolma, blandteknik

Såld för:

19 500 SEK

Utropspris

2 000 SEK

STIG WALLGREN (1924-2003): Utskuren hedersdolma, signerad och daterad Stig Wallgren 1986, blandteknik, bemålat och skuret trä, 25x30 cm
Plakett med dedikation: "Till Tore Wretman från Susanna och Povel Ramel 7 maj 1986 Obegränsad hållbarhet"

Gåva till Tore Wretman på 70-års dagen

Stig Wallgren var Povel Ramels högra hand, författare- och marknadschef samt konstnär till yrket och gjorde träreliefer ofta med en underfundig titel. Wallgren har bland annat gjort altartavlorna i Graninge Stiftsgårds kyrka och i Stockholms Stadsmissions Bullkyrkan i Gamla Stan.

PROVENIENS: Tore Wretman

LITTERATUR: Tore Wretman: Mer Mat & Minnen, Om den ärbara vällusten, Bra Böcker 1988, avbildad sidan 86

657534

2019-09-29