Torchère sengustaviansk

Torchère sengustaviansk
Torchère sengustaviansk
Torchère sengustaviansk
Torchère sengustaviansk
Torchère sengustaviansk
Torchère sengustaviansk
Torchère sengustaviansk
Torchère sengustaviansk

Klubbat för:

11 000 SEK

Utropspris

8 000 SEK

PEHR LJUNG (ornamentsbildhuggare i Stockholm 1743-1819, kunglig hovbildhuggare 1788) tillskriven, torchère, sengustavianskt stockholmsarbete, träskuren dekor, förgylld, tripodsockel, tassformade fötter, dekor av kymation och växtornamentik, spiralvriden stolpe krönt av platta, höjd 155 cm

Jämför två par gueridoner, i Nationalmuseums samlingar, tillskrivna Pehr Ljung, inventarienummer NMK 4/1916 & NMK 5/1916

PROVENIENS: Stopalo

LITTERATUR: Bo Vahlne: Nyinredningen av Rosersbergs slott 1797-1818, Stockholm 1988, sidan 242f jämför gueridon utförd av Pehr Ljung på 1790-talet i H.M. Konungens samlingar

Smärre skador, retuscher

657587

2019-09-15