Carl Fredrik Reuterswärd, Non Violence
Klubbat för:
68 000 SEK
Utropspris
50 000 SEK
CARL FREDRIK REUTERSWÄRD (1934-2016): Non-Violence, signerad Carl Fredrik Reuterswärd och numrerad 8/99 på plakett, grönpatinerad brons monterad på granitsockel, 17x25x10 cm.
PROVENIENS: Tore Wretman
Bronsskulpturen "Non-violence" (Revolver med knut) skapades 1980-85 som en symbol för och hyllning till John Lennons kamp för en fredlig värld. Skulpturen är placerad på flera platser i världen, bland annat utanför Förenta Nationernas högkvarter i New York samt i Berlin och i Peking.
På Skissernas museum i Lund finns en skiss till revolvern där Reuterswärd antecknat att det var sorgen efter mordet på John Lennon 1980 som fick honom att utforma verket.
657639
2019-09-29