Théodule Augustin Ribot, Intérieur de cuisine
Klubbat för:
26 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
THÉODULE AUGUSTIN RIBOT (Frankrike 1823-1891): Intérieur de cuisine, signerad Ribot. Olja på duk, 58x70 cm. Utförd på 1850-talet.
PROVENIENS: Tore Wretman
LITTERATUR: Tore Wretman, Mat & Minnen, Bra Böcker 1987, avbildad sidan 27
Den franske konstnären Théodule Augustin Ribot studerade måleri för Auguste-Barthélémy Glaize och var dessutom mästarens assistent. Han levde i armod med sin familj, ställde ut små genrebilder, framför allt stilleben och köksscener. 1865 slog han igenom med målningen Saint Sébastien Martyr, idag i samlingarna på Musée d´Orsay.
Inflytandet av Caravaggio och ännu mera av José de Ribera är påtagliga i hans konstnärskap.
Målningen Sovande gumma (NM1590) finns på Nationalmuseum i Stockholm.
Retuscher, smärre lagningar, ytsmuts
657651
2019-09-29