Théodule Augustin Ribot, Intérieur de cuisine

Såld för:

26 000 SEK

Utropspris

15 000 SEK

THÉODULE AUGUSTIN RIBOT (Frankrike 1823-1891): Intérieur de cuisine, signerad Ribot. Olja på duk, 58x70 cm. Utförd på 1850-talet.

PROVENIENS: Tore Wretman

LITTERATUR: Tore Wretman, Mat & Minnen, Bra Böcker 1987, avbildad sidan 27

Den franske konstnären Théodule Augustin Ribot studerade måleri för Auguste-Barthélémy Glaize och var dessutom mästarens assistent. Han levde i armod med sin familj, ställde ut små genrebilder, framför allt stilleben och köksscener. 1865 slog han igenom med målningen Saint Sébastien Martyr, idag i samlingarna på Musée d´Orsay.

Inflytandet av Caravaggio och ännu mera av José de Ribera är påtagliga i hans konstnärskap.

Målningen Sovande gumma (NM1590) finns på Nationalmuseum i Stockholm.

Retuscher, smärre lagningar, ytsmuts

657651

2019-09-29