Eric Orr Crazy Wisdom II

Eric Orr Crazy Wisdom II
Eric Orr Crazy Wisdom II
Eric Orr Crazy Wisdom II
Eric Orr Crazy Wisdom II
Eric Orr Crazy Wisdom II
Eric Orr Crazy Wisdom II

Såld för:

Osåld

Utropspris

70 000 SEK

ERIC ORR (USA, 1939-1998): "Crazy Wisdom II", signerad och daterad 1982, olja, bladguld, fragment av krossad människoskalle på pannå, ca 109x81 cm
Medföljande utställningskatalog, signerad och numrerad 66/75
LITTERATUR: Zero Mass, utställningskatalog, Anders Tornberg Gallery, Lund, Oktober-November 1990, illustrerad på helsida sid 183, katalognr. 7

Ingår i Barbro B. Johanssons samling

Skador: Benbitar saknas

657653

2019-11-10