Eric Orr Crazy Wisdom II
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
70 000 SEK
ERIC ORR (USA, 1939-1998): "Crazy Wisdom II", signerad och daterad 1982, olja, bladguld, fragment av krossad människoskalle på pannå, ca 109x81 cm
Medföljande utställningskatalog, signerad och numrerad 66/75
LITTERATUR: Zero Mass, utställningskatalog, Anders Tornberg Gallery, Lund, Oktober-November 1990, illustrerad på helsida sid 183, katalognr. 7
Ingår i Barbro B. Johanssons samling
Skador: Benbitar saknas
657653
2019-11-10