Bordspendyl Restauration

Bordspendyl Restauration
Bordspendyl Restauration
Bordspendyl Restauration
Bordspendyl Restauration
Bordspendyl Restauration
Bordspendyl Restauration
Bordspendyl Restauration
Bordspendyl Restauration

Såld för:

24 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

BORDSPENDYL, parisarbete, Restauration, matterad och polerad brännförgylld brons, sockel med klassicerande dekor i relief, urhus i form av lyra med växtornamentik krönt av svanhuvuden och Zeus med strålglans, halvslag, nyckel och pendel medföljer, höjd 49 cm

PROVENIENS: Spannarps säteri, Ängelholm
Stopalo

LITTERATUR: Pierre Kjellberg: La Pendule Française, Paris 1997, jämför variant av modellen sidan 379 F

Obetydligt slitage, en siffra senare. SAV garanterar ej funktionen.

657656

2019-09-15