Bordspendyl Restauration
Klubbat för:
24 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
BORDSPENDYL, parisarbete, Restauration, matterad och polerad brännförgylld brons, sockel med klassicerande dekor i relief, urhus i form av lyra med växtornamentik krönt av svanhuvuden och Zeus med strålglans, halvslag, nyckel och pendel medföljer, höjd 49 cm
PROVENIENS: Spannarps säteri, Ängelholm
Stopalo
LITTERATUR: Pierre Kjellberg: La Pendule Française, Paris 1997, jämför variant av modellen sidan 379 F
Obetydligt slitage, en siffra senare. SAV garanterar ej funktionen.
657656
2019-09-15