Antoni Tapies, Cercle sur Matière

Såld för:

4 800 SEK

Utropspris

3 000 SEK

ANTONI TAPIES (Spanien 1923-2012): Cercle sur Matière, etsning i grått och vitt med relieftryck, 1970, Chiffon de Mandeure, signerad Tàpies och numrerad 20/75, 50x35 cm, Maeght, Paris.

PROVENIENS: Galerie Pierre, Stockholm,
Tore Wretman

LITTERATUR: Galfetti 231

gulnat papper, smärre missfärgning i papperet av passepartouten, smärre fuktfläckar i övre högra hörnet och nedre vänstra hörnet

657676

2019-09-29