Salvador Dalí, Esplanade des Invalides

Såld för:

21 000 SEK

Utropspris

15 000 SEK

SALVADOR DALÍ (Spanien 1904-1989): Esplanade des Invalides, färgetsning med akvatint, 1963, signerad Dalí och numrerad 31/100, färglitografi, I. 43,5x58,5 cm

PROVENIENS: Galerie Pierre, Stockholm,
Tore Wretman

LITTERATUR: Michler & Löpsinger 92

Colour etching with aquatint 1963, plate 2 (of 3) from ´Paris Series´, signed and numbered.

Gulnat, vågigt papper

657744

2019-09-29