Lucio Fontana, Concetto Spaziale (Teatrino)

Klubbat för:

72 000 SEK

Utropspris

50 000 SEK

LUCIO FONTANA (Italien 1899-1968): Concetto Spaziale (Teatrino), screenprint with punched holes, printed in green, med silverfolie, 1965/66, signerad L. Fontana, numrerad 31/50, 49,5x47 cm.

PROVENIENS
Galerie Pierre, Stockholm,
Tore Wretman

LITTERATUR
Harry Ruhé och Camillo Rigo: Lucio Fontana, graphics, multiples and more..., Tuja Books 2006, numrerad S-11, sídan 128

Smärre fläckar i nedre del av silverfolie

657758

2019-09-29