Oljemålning porträtt samt brosch guld

Klubbat för:

2 400 SEK

Utropspris

3 000 SEK

BROSCH, 18 k guld, dekor med orientpärlor samt mörkblå emalj, mitten med fasettslipad blå glasfluss omgiven av granulering, Stockholm troligen 1887, otydliga års- och mästarstämplar, etui märkt A.Ohlsson Juvelerare Regeringsgatan 8, Stockholm, längd 3,5 cm, total vikt ca 3,9 g, medföljer porträtt av VILHELM HOLMGREN (1863-1943), föreställande Elisabeth Aschan (1857-1926), avbildad med ovan nämnda brosch, olja på duk, signerad V. Holmgren, oval form, 71x55 cm

Granulering med skada

657779

2019-06-25