Oljemålning porträtt samt brosch guld
Klubbat för:
2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BROSCH, 18 k guld, dekor med orientpärlor samt mörkblå emalj, mitten med fasettslipad blå glasfluss omgiven av granulering, Stockholm troligen 1887, otydliga års- och mästarstämplar, etui märkt A.Ohlsson Juvelerare Regeringsgatan 8, Stockholm, längd 3,5 cm, total vikt ca 3,9 g, medföljer porträtt av VILHELM HOLMGREN (1863-1943), föreställande Elisabeth Aschan (1857-1926), avbildad med ovan nämnda brosch, olja på duk, signerad V. Holmgren, oval form, 71x55 cm
Granulering med skada
657779
2019-06-25