Vas Hugo Elmqvist

Vas Hugo Elmqvist
Vas Hugo Elmqvist
Vas Hugo Elmqvist
Vas Hugo Elmqvist
Vas Hugo Elmqvist
Vas Hugo Elmqvist
Vas Hugo Elmqvist
Vas Hugo Elmqvist

Klubbat för:

14 000 SEK

Utropspris

2 500 SEK

HUGO ELMQVIST (1862-1930), vas, jugend, patinerad brons, dekor i relief föreställande fladdermöss, signerad H.E S5, höjd ca 41 cm

PROVENIENS: Stopalo

HISTORIK: Hugo Elmqvist studerade både konsthantverk och konst i Stockholm under 1800-talets slut. Efter fortsatta studier i Paris och Italien kom han åter till Stockholm där han uppfann en egen teknik att gjuta i brons, vilken uppkallades efter honom. I hans egen verkstad framställdes ett begränsat antal vaser och skålar, alla med dekor av växter eller djur i relief i sann jugend.

Smärre slitage

657801

2019-09-15