Spegel stockholmsarbete i rokoko

Såld för:

21 000 SEK

Utropspris

4 000 SEK

NICLAS SUNDSTRÖM (spegelmakare och spegelfabrikör i Stockholm 1754-81), spegel, stockholmsarbete i rokoko, signerad NS under krona, Stockholms hallstämpel, otydlig datering, dekor i papier maché, förgylld i trois couleur, uppsvängt krön med genombruten dekor av blommor, rocailler och voluter, ramen med blomsterdekor av pastellage, nedre sargen med genombruten dekor av voluter, kvicksilverfolierade glas samt bakstycke i original, 83 x 39 cm

PROVENIENS: Stopalo

Lagningar, smärre skador, mindre dekorbortfall

657802

2019-09-15